hanterra seramik yarışması

hanterra seramik yarışması, ulusal, jürili bir seramik yarışmasıdır.
İşlevsel el yapımı seramiğin kullanımını, kaliteli ve özgün tasarımları teşvik etmek amacıyla hanterra tarafından tanıtılır ve düzenlenir.

hanterra seramik yarışması,
⦁ Seramiğe ilginin bu kadar yoğun olduğu bu dönemde, iyi tasarımın, özgün olmanın, kaliteli üretimin önemini hatırlatmayı;
⦁ Seramikle neler yapılabileceğini gösteren, yaratıcılığı ve hayal gücünü yansıtan, el yapımı seramik eserleri özendirmeyi; 
⦁ Seramikçinin el yapımı işlevsel bir seramiği yaratırken harcadığı zaman, emek, gösterdiği özen ile yaratım sürecindeki hayal gücü ve düşünceyi ödüllendirmeyi hedefliyor.

Konu

hanterra seramik yarışmasının 2024 yılı konusu: VAZO

Katılım Şartları

⦁ hanterra seramik yarışması, tecrübesi, yaşı ve eğitimi ne olursa olsun, Türkiye’de ikamet eden, seramik yapmayı seven herkese açıktır. 
⦁ Katılım ücretsizdir.
⦁ Eserler herhangi bir seramik tekniği kullanılarak oluşturulabilir. El yapımı seramiği ön plana çıkarmak için düzenlendiğinden bilgisayar destekli (üç boyutlu yazıcılar ile) seramik üretimi hariçtir. Eserler başka malzemelerin kullanımını içerebilir ancak çoğunluğu seramik olmalıdır.
Sanatçılar, yarışmaya katılarak eserlerin kendileri tarafından yapıldığını, özgün olduğunu, bu yarışma için üretildiğini, başka yarışmalara katılmadığını ve sosyal medya dahil hiçbir yerde sergilenmediğini beyan eder. Katılımcı yarışmaya katılacağı eserlerin sahibinin, yaratıcısının kendisi olduğunu, bu eserle ilgili 3. kişilerin telif, eser sahibi vs. herhangi bir nam altından hak sahibi olmadığını kabul ve taahhüt eder. Aksi durumda tüm hukuki ve cezai sorumluluk kendisine ait olacaktır.
⦁ Kurallara uyulmaması halinde, jüri çalışmayı sergiden çıkarma ve nihayetinde ona verilen ödülleri geri çekme hakkını saklı tutar. 

Değerlendirme Kriterleri

Jüri üyeleri eserleri aşağıdaki kriterlere göre değerlendirecektir. 
⦁ Konu ile ilişkisi, işlevine uygunluğu, ergonomik olması,
⦁ Tasarımının özgünlüğü, yaratıcılığı,
⦁ Üretiminin ve bitişin teknik nitelikleri. 

Ödüller

BAŞARI ÖDÜLÜ 25.000 TL değerinde hanterra hediye çeki,
1.mansiyon 6.000 TL değerinde hanterra hediye çeki,
2.mansiyon 6.000 TL değerinde hanterra hediye çeki,
3.mansiyon 6.000 TL değerinde hanterra hediye çeki olacaktır.

Sergileme ödülü, ilk elemeyi geçen eserler arasından seçilecek; yarışmaya katılım adet ve niteliğine bağlı olarak, jüri ve hanterra tarafından kararlaştırılacaktır. Bu kurulun verdiği karar kesin olup, bu karara karşı herhangi bir itiraz yolu bulunmamaktadır.

Ödül kazanan eser sahipleri, hanterra hediye çekleri ile www.hanterra.com web sitesinden, stoklarla sınırlı olmak üzere, diledikleri ürünleri seçebileceklerdir. Stokta olmayan ürünle ilgili hediye çeki sahibi hanterra’dan herhangi bir talepte bulunamaz. Hediye çeklerinin paraya çevrilmesi talep edilemez. Hediye çeklerinin teslim tarihi 23.02.2024 olup, 3 ay içinde teslim alınmayan çeklerle ilgili hanterra’nın herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır. Süresi içinde hediye çekini teslim almayan hak sahibi, hanterra’dan herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunamaz. Hediye çeklerinin kullanım süresi 1 yıldır.

Yarışma Takvimi

12.01.2024 – Katılım için son tarih 
26.01.2024 - elemeyi geçen eser sahiplerine bildirim yapılması 
03.02.2024 – Eserlerin hanterra Kozyatağı’na teslimi
12.02.2024 – Kazananların Duyurusu

Başvuru

Başvurular www.hanterrayarisma.com web sitesinden 12.01.2024 günü saat 23.59’a kadar

Web sitesinden başvuru formu doldurularak eserin 2 (iki) adet ve üretim sürecini gösteren 2 (iki) adet, toplam 4 (dört) adet görseli yüklenecektir. 1. elemeyi geçen eser sahiplerinden üretim süreci ile ilgili detaylı bilgi istenebilir.

Başvuru formunda ad, soyad, adres, e-posta ve telefon gibi iletişim bilgileri ile eserin boyutları, tekniği, malzemesi – hangi çamur, hangi sır vb.- ve ismi yer alacaktır. En fazla 2 (iki) eserle katılım mümkündür. Eser 60 x 60 x 60 cm'den büyük olamaz.

Yarışma Süreci

Yarışma değerlendirme süreci iki aşamadan oluşacaktır.

1. eleme – fotoğraf değerlendirme
1. eleme gönderilen fotoğraflar üzerinden yapılacaktır. Arka fonu düz, farklı açıdan çekilmiş fotoğraflar, Jpeg formatında ve 300 dpi çözünürlüğe sahip olmalıdır. Dijital görüntü boyutu uzun kenarda 1920 piksel ve maksimum dosya boyutu 5 MB olmalıdır. Fotoğraflar üzerinde dijital müdahaleler (Photoshop vb) yapılmamalıdır. İlk elemeyi geçip eser gönderildiğinde fotoğraf ile arasında farklılık olması yarışma dışı kalmasına sebep olacaktır. Doğrudan resmin üzerine herhangi bir metin yer almamalıdır. hanterra, dokümantasyon, eğitim, tanıtım vb için eserleri fotoğraflama ve yarışmaya gönderilen eserlerin dijital görüntülerini kullanma hakkını saklı tutar. 

2.eleme – fiziksel değerlendirme
1. elemeyi geçen eserler jüri değerlendirmesi için 28.01.2024 – 03.02.2024 tarihleri arasında 03.02.2024 akşamı saat 17:00’ ye kadar hanterra Kozyatağı’na ulaştırılacaktır. Kabul edilen eser sahipleri ile, eserlerin teslimi ile ilgili olarak e-posta ve/veya telefon yoluyla iletişime geçilecektir. 1. elemeyi geçerek verilen süre içinde, hasarsız olarak hanterra Kozyatağı’na ulaşan eserler jüri tarafından incelenip değerlendirilecek ve ödül kazananlar belirlenecektir. Jürinin kararları kesindir, tartışılamaz. 

Sorumluluk

hanterra, yarışmaya giren eserlerin güvenli bir şekilde bakımı ve muhafazasını sağlamak için her türlü çabayı gösterirken, yarışmanın herhangi bir aşamasında hırsızlık, yangın veya her ne türden olursa olsun eserlere zarar verilmesi durumunda sorumluluk kabul etmez, başvuru sahipleri bireysel sigortalama yöntemini tercih edebilir.

Sigorta

hanterra, yarışmanın hiçbir aşamasında eserleri sigortalamayacaktır. Katılımcılar, eserlerin yarışma boyunca uğrayabileceği herhangi bir hasar için hanterra’ya karşı herhangi bir yasal işlem yapmayacaklarını kabul ederler. Eser sahipleri, istedikleri sigorta şirketini kullanarak çalışmalarını yarışma sürecinde ve eserin iadesi sırasında oluşabilecek hasarlara karşı masrafları ve sorumluluğu kendilerine ait olmak üzere sigortalayabilirler. Sigorta poliçeleri özellikle hanterra’yı herhangi bir yasal işlemden muaf tutmalıdır. Bir eser yarışmaya hasar belirtileriyle ulaşırsa yarışma dışı kalacaktır.

Eserlerin Gönderilmesi

Eserlerin teslimine dair masraf ve sorumluluk eser sahibine aittir. Eserler, herhangi bir ücret veya vergi olmadan hanterra’ya ulaşmalıdır. Katılımcılar, seramik eserlerin taşınmasında güvenlik standartlarına uymalı ve ambalajla yeterince korunmalarını sağlamalıdır. hanterra, nakliye sırasındaki herhangi bir hasardan sorumlu tutulamaz. 

Eserlerin İadesi

Yarışmayı kazanan ve ilk dörde girerek ödül alan eserler hanterra’nın mülkiyetine geçecektir. Sergileme, basında tanıtma hakları ile beraber hanterra koleksiyonuna dahil edilecekleridir. İlk dörde giren eserler dışındaki eser sahipleri, sergileme süresi sonunda eserlerini hanterra Kozyatağı’ndan teslim alabilir ya da masrafı katılımcıya ait olacak şekilde kargo ile gönderilmesini tercih edebilir. Eserlerin iadesi için son tarih 12.04.2024’tür. Katılımcılar dilerse çalışmalarını hanterra’ya bağışlayabilirler. Bu durumda, eser hanterra’nın malı olur. Süre sonunda teslim alınmayan eserler tüm niyet ve amaçlarla hanterra’nın mülkiyetine geçecektir.

Daha fazla bilgi ve sorular için:

www.hanterrayarisma.com
e-mail: yarisma@hanterra.com
Tel: 0 543 3297202