ELİF AYDOĞDU AĞATEKİN


(d.1977, Ankara) TED Ankara Koleji’nden 1995, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Anasanat dalında 2002 yılında yüksek lisans eğitimini “Artistik Seramik Biçimlendirmede Doku” başlıklı teziyle, 2012 yılında Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik Anasanat Dalı Sanatta Yeterlik Programını “Seramik Sanatında Alternatif Bir İfade Aracı Olarak Atık Seramik Kullanımı” başlıklı teziyle tamamladı. Uzun yıllar seramik endüstrisinin önemli kuruluşlarında tasarımcı olarak çalıştı. 2007 yılından itibaren kariyerine akademisyen olarak devam etmeye karar verdi. Seramiklerini biçimlendirmede daha önce başka işlevleri olmuş; buluntu, yadigar, kırık, eski, satın alınmış ve çoğunlukla endüstri atıklarını kullandı. Atık seramikleri kullanarak biçimlendirdiği kavramsal ve politik içerikli eserleriyle yurt içinde ve yurt dışında pek çok etkinliğe katıldı, farklı müze, özel ve kamu koleksiyonlarına eserleri kabul edildi. Altı kişisel sergi açtı. 2019 yılında Sanat Kurumu Derneği Seramik/Cam Dalında Yılın Sanatçısı olarak seçilen Elif Aydoğdu Ağatekin; 2012 yılında 71. Devlet Resim ve Heykel Sergisi Seramik Yarışması’nda, Başarı Ödülü’nü, 2011 yılında ilki düzenlenen İstanbul Rotary Kulübü Sanat Yarışması’nda Başarı Ödülü’nü, 2010 yılında Gizem Frit Seramik Yarışması’nda 3’üncülük, 2010 yılında 11. Altın Testi Seramik Yarışması’nda 2’ncilik Ödülünü ve 2000 yılında 6. Altın Testi Seramik Yarışması’nda ise Mert Optik Özel Ödülü’nü kazandı. Seramik Sanatı Eğitimi Değişimi Derneği kurucu üyesi, Türk Seramik Derneği ve merkezi İsviçre-Cenevre’de bulunan Uluslararası Seramik Akademisi (IAC) üyesidir. Halen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde doçent ve bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır.

GÜNGÖR GÜNER


(d. 1941, İstanbul) 1962 yılında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümünü bitirdi. 1963- 1972 yılları arasında MEB.1416 yasanın bursu ile Almanya’da Seramik Sanatı ve Seramik Mühendisliği eğitimi aldı. Değişik firmalarda staj yaptı . Bazı tasarımları, firmalarca seri olarak üretilmek üzere satın alındı. 1972-2008 yılları arasında DTGSYO ve daha sonra Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi’nde Asistan, Doçent, Profesör ve Seramik-Cam Bölümü başkanı olarak görev yaptı. Yaş haddinden emekli oldu. “’Anadolu’da Yaşamakta Olan İlkel Çömlekçilik ‘’ konulu tez çalışması 1998 yılında Ak-Yayınları Kültür Serisi tarafından basıldı ( ISBN 975-7630-04-0) 1958-2022 yılları arasında altısı yurt dışında olmak üzere, 17 kişisel seramik sergisi açtı; yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda karma sergiye katıldı, bazılarında ödüllendirildi. 1989 yılında USA, 1996 yılında Almanya’da konuk öğretim üyesi, 1990 yılında Japon Vakfı’nın bursu ile Japonya‘da araştırmacı olarak bulundu. 2009 yılından beri, İTÜ.Güzel Sanatlar Bölümü Lisans programında konuk hoca olarak ders vermekte, sanat ve tasarım çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmekte; aralıklarla makaleler yazmakta ve konferanslar vermektedir.

MIEKE MONTAGNE


Bir seramik üreticisinin kızı olan Mieke Montagne, seramikle erken yaşlarda tanıştı. Bir hobi olarak başlamış olsa da, sonunda seramik onun işi haline geldi. 1996 yılında Royal Academy of Art of 's-Hertogenbosch Seramik'ten mezun oldu. Sonraki yıllarda uygulamalı seramik yaptığı kendi atölyesinde çalışmalarına devam etti. 1996'dan 2018'e kadar çeşitli seramik firmalarında ürün geliştiricisi olarak çalıştı. 2012 yılında, sanatçılar ve tasarımcılar için prototipler ve küçük üretimler yaptığı Studio Poldergoed'i kurdu. Son yıllarda EKWC'de danışman olarak görev yaptı. Şu anda Koninklijke Tichelaar'da laboratuvar ve ürün geliştirme müdürü olarak çalışıyor.

TUBA ÖNDER DEMİRCİOĞLU


Lisans eğitimini 1991 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat dalı, Artistik Seramik bölümünde, yüksek lisans ve sanatta yeterlik eğitimini ise 1993 ve 1998 yıllarında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik ve Cam Anasanat dalında tamamladı. Eğitiminin yanısıra Atilla Galatalı ve Filiz Özgüven Galatalı’nın atölyelerinde ve Gorbon Sanat Atölyesi’nde tecrübe kazandıktan sonra Türkiye’nin önde gelen markaları için moda tasarımı yaptı ve 1998’de Eczacıbaşı Sanat Atölyesi’nde konuk sanatçı olarak ağırlandı. 2001 yılından beri kişisel atölyesinde artistik seramik ve porselen çalışmaları üretmekte ve eğitmenlik yapmakta. Türk Seramik Derneği ve Seramik Sanatı Eğitimi ve Değişimi Derneği üyesi olan, yerli ve yabancı koleksiyonlarda ve 3 müzede eserleri yer alan, çeşitli sosyal sorumluluk projelerine katılan ve bazı belediyelerle sanatsal işbirliklerinde bulunan sanatçı şimdiye kadar 12 kişisel sergi açmış, 74 karma sergi, yarışma ve fuara katılmış ve ulusal ödüller kazanmıştır.

EVANDRO GABRIELI


(d. 1974, Roma) Kariyerine müzik sektöründe başladı ve yayınladığı “sei gradi di separazione” albümü ile 1994 yılında “Premio San Remo Autori” ödülüne layık görüldü. Ardından, seramik alanındaki çalışmalarıyla kariyeri farklı bir döneme girdi. Roma'da “Scuola di Arti Ornamentali San Giacomo”dan aldığı seramik ve seramik heykel eğitimleri ardından Officine Ceramiche Roma adlı bir kültür derneğini kurdu. Aynı zamanda öğrenciler ve seramik severler için bir bilgi tabanı olan ve düzenli olarak atölye çalışmaları düzenlediği bir stüdyo olan Officine Ceramiche Roma’da çalışmalarını sürdürmektedir. Seramik sanatının araştırılmasından geliştirilmesine kadar uzanan çalışmalar yapmaktadır. İtalyan çağdaş seramik sanatçıları ağı olan “Contemporary Italian Ceramics” web sitesini kurmuştur, aynı zamanda seramik heykel yarışmaları düzenlemektedir. Eserleri birçok kişisel ve karma sergide yer almış, ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya seçilmiş ve çeşitli ödüller almıştır. Faenza Sanat Seramik Merkezi tarafından misafir sanatçı olarak seçilmiştir.

hanterra, gerektiği takdirde jüri üyelerini ya da üye sayısını değiştirebilir.